przepis-na-wisnie

7 przepisów na wiśnie, które odmienią Twoją spiżarnię

Lato ma kolor i smak wiśni. Te wyjątkowe owoce, dojrzewające w lipcowym słońcu, skrywają w sobie moc witamin i minerałów. Dlatego nasze mamy i babcie tak chętnie robiły z nich konfitury i soki. Dziś też z przyjemnością po nie sięgamy.

Specjalnie dla Was wybraliśmy 7 przepisów na przetwory z wiśni, polecanych przez blogerów. Warto poświęcić trochę czasu, aby w mroźną zimę cieszyć się smakiem lata.

Właściwości prozdrowotne wiśni

Poza kolorem i charakterystycznym słodko-kwaśnym smakiem wiśnie wyróżniają się również swoimi prozdrowotnymi właściwościami. W głównej mierze składają się z wody (82%), dlatego polecane są na letnie upały. Pozostałe 18% to witaminy, minerały oraz antyoksydanty. To dzięki nim mają właściwości antynowotworowe, spowalniają procesy starzenia się komórek i zapobiegają chorobom cywilizacyjnym.

Duża zawartość potasu oraz witaminy C pomaga dbać o kondycję serca, a melatonina w nich zawarta ułatwia zasypianie. Wiśnie są niskokaloryczne, więc świetnie nadają się na lekką przekąskę.

Kiedy zbierać wiśnie?

Sezon na wiśnie trwa bardzo krótko, bo tylko miesiąc (kwiat wiśni w wielu kulturach symbolizuje przemijanie). Dojrzewają w lipcu, chociaż wczesne odmiany można spotkać już w czerwcu. Najlepiej zbierać je w fazie pełnej dojrzałości, zanim zrobią się zbyt miękkie i przejrzałe. Owoce zrywamy prosto z drzewa - te z ziemi nie nadają się do przetwarzania, ponieważ mogły zostać nadgryzione przez owady.

Jak przechowywać wiśnie?

Można je mrozić albo zasuszyć, ale najlepszy sposób to przetwory. Soki, syropy, dżemy, nalewki - wybór jest naprawdę duży. Zainspiruj się naszymi przepisami na wiśnie, aby zamknąć smak lata w słoiku. Każdy miłośnik tych soczystych owoców znajdzie coś dla siebie.

Nalewka z wiśni drylowanych

Wyświetl ten post na Instagramie.

Nalewka z wiśni.. 🍷🍷 tradycyjna z 1937 roku! . - tylko 4 najważniejsze składniki - dokładny opis wykonania nalewki Nalewka z wiśni, to u nas w Polsce jedna z najpopularniejszych nalewek domowych. Przepis na tę nalewkę pochodzi z książki z 1937 roku. Jest sprawdzony i bardzo dobry. We wpisie na Blogu czeka na Was bardzo dokładny opis wykonania tej nalewki.. Tak więc każdy sobie z nią poradzi. . 👍 Ważna informacja.. jest to przepis na dwa rodzaje nalewki: . 1. Z wiśni niedrylowanych 2. Z wiśni bez pestek . 🤗🤗 Kochani.. czy w Waszych domach jest tradycja robienia nalewek? Jakie szykujecie najczęściej i jakie są Wasze ulubione? PRZEPIS ⤵️⤵️ https://aniagotuje.pl/przepis/nalewka-z-wisni . . . ⚪ Blog: www.AniaGotuje.pl Na FB szukaj mnie pod: AniaGotuje ⚪ . . . #nalewka#wiśnie#kolacja#środa#instafood#homecooking#comfortfood#smacznego#przepis#jedzenie#supper#owoce#foodphotography#summer#lato#dessert#fruits#nalewkawiśniowa#cherry#cherryliqueur#liqueur#homemade#domowanalewka#alkohol

Post udostępniony przez Anna Wrońska (@aniagotujepl)


Nalewka z wiśni drylowanych, czyli popularna wiśniówka to jeden z najbardziej lubianych domowych alkoholi w Polsce. Najlepsza wychodzi z wiśni ze starych drzew. Mają niewielkie, ciemne owoce, ale za to o bardzo wyrazistym smaku. Przepis na idealną nalewkę z wiśni serwuje Anna Wrońska z bloga Ania Gotuje.

Nalewka z wiśni - składniki

1,5 kg wiśni (waga przed drylowaniem)
500 ml spirytusu rektyfikowanego 95%
1000 ml wódki 40%
400 g cukru

Na podaną ilość składników polecamy użyć ok. 3-litrowy słój.

Nalewka z wiśni - przygotowanie

  • Wiśnie oczyścić, umyć i usunąć pestki. Następnie przełożyć je do dużego i czystego słoja.
  • Do słoika z wiśniami wlać 500 ml wódki, a następnie 500 ml spirytusu (kolejność jest ważna!). Przed zakręceniem słoika, zamieszać nim kilka razy.
  • Słoik odstawić w ciemne, ale ciepłe miejsce na 4 do 6 tygodniu (co kilka dni należy lekko nim zakołysać).
  • Po minimum miesięcznym okresie maceracji czystą nalewkę przelać do mniejszego słoika (w dużym zostaną wiśnie).
  • Słoik z nalewką zakręcić i odstawić obok słoja z wiśniami.
  • Do słoika z wiśniami wlać pozostałe 500 ml wódki, a następnie wsypać 400 gramów cukru. Ponownie zakręcić i odstawić.
  • Proces rozpuszczania cukru to minimum cztery dni. Każdego dnia należy dokładnie zamieszać słojem. Wiśnie w wódce i cukrze mogą tak leżeć nawet trzy tygodnie, jednak wystarczy poczekać, aż cukier się rozpuści.
  • Słodką nalewkę przelać do słoika z nalewką bez cukru.
  • Słoik z nalewką zostawić na kilka dni w ciepłym, ale ciemnym miejscu, a następnie przefiltrować nalewkę z fragmentów owoców oraz innych zanieczyszczeń.
  • Nalewka wiśniowa ma niewiele osadu i można go zostawić. Jeżeli jednak alkohol ma być klarowny, można użyć jednorazowych filtrów do kawy.
  • Na koniec należy przelać nalewkę do kilku mniejszych butelek i odstawić do piwniczki na minimum miesiąc (chociaż zaleca się poczekać dwa miesiące).

Tradycyjny dżem z wiśni

Domowy dżem z wiśni to idealny sposób na słodkie śniadanie lub szybką przekąskę w ciągu dnia. Pasuje do kanapek, naleśników czy drożdżowego ciasta. Pewnie myślisz, że jego przygotowanie jest czasochłonne? Nic bardziej mylnego. Mamy dla Ciebie ekspresowy przepis, znaleziony na kulinarnym profilu Gotowanie z Joanną Wystarczy pół godziny, trzy składniki i pyszny dżem gotowy.

P.S. Tajemniczy składnik, przyspieszający proces gotowania dżemu, to cukier żelujący, czyli cukier połączony z substancjami zagęszczającymi, np. żelatyną. Wykorzystuje się go do przygotowania wielu domowych przetworów zimowych.

Dżem z wiśni - składniki

1 kg wiśni (przed drylowaniem)
0,35 kg cukru
1 cukier żelujący

Dżem z wiśni - przygotowanie

  • Wiśnie dokładnie umyć i usunąć pestki.
  • Do garnka wrzucić kilogram owoców i zasypać je cukrem żelującym.
  • Gotować na małym ogniu, ciągle mieszając. Następnie powoli dodawać cukier.
  • Doprowadzić dżem do wrzenia i gotować jeszcze przez 3 minuty. Na koniec można go zblendować.
  • Dżem przełożyć do wyparzonych i suchych słoików. Zakręcić i postawić je do góry dnem. Gdy słoiki ostygną, należy przenieść je do spiżarni.

Dżem morelowo-wiśniowy

Wyświetl ten post na Instagramie.

Warto dbać o zdrowe jedzenie. Polecam dżem morelowo - wiśniowy wg. przepisu nieco zmodyfikowanego przeze mnie (opcjonalnie) z dodatkiem pektyny. . Morele i wiśnie najlepiej eko w równych proporcjach, ksylitol pięć przemian do smaku ( w zależności od słodkości moreli) i naturalna pektyna. Zrobione z miłością i troską o najbliższych i siebie ❤️ Smacznego 🌞 #AgnieszkaPrzybysz Z książki Zbigniew T Nowak . Masz pomysł co dobrego z tych owoców można zrobić? . #zdrowie #przetwory #dbamozdrowie #dbamoswojezdrowie #zdroweodżywianie #eko #ekologia #bio #biozywnosc #morele #wiśnie #dżem #pyszne #zdrowejedzenie #zdrowie #zbigniewtnowak

Post udostępniony przez 💗 Agnieszka Przybysz 📙COACHING (@coachinginstitute)

Było trochę tradycji, teraz czas na mały eksperyment. Dżem morelowo-wiśniowy to propozycja dla tych, którzy lubią kulinarne podróże w nieznane. Okazuje się, że te dwa owoce, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują, idealnie komponują się w pysznym, gęstym dżemie. Takie połączenie smaków poleca
Coaching Institute na swoim Instagramie.

To co? Próbujemy?

Dżem morelowo-wiśniowy - składniki

1 kg wiśni (wydrylowanych)
1 kg dojrzałych moreli bez pestek
1 kg cukru (najlepiej trzcinowego)
sok z połowy cytryny

Dżem morelowo-wiśniowy - przygotowanie

  • Wiśnie umyć, odsączyć, wydrylować, umieścić w garnku i zasypać cukrem.
  • Odstawić na 2-3 godziny, aż puszczą sok.
  • W tym czasie umyć morele, usunąć pestki i owoce pokroić w drobną kostkę.
  • Kiedy wiśnie puszczą wystarczająco dużo soku, dodać do nich morele wraz z sokiem z cytryny i smażyć na wolnym ogniu, ciągle mieszając.
  • W trakcie smażenia zdjąć nadmiar tworzącej się piany.
  • Kiedy dżem jest już wystarczająco gęsty, należy przełożyć go do wyparzonych, suchych słoików i pasteryzować 20 minut.

Sok z wiśni

Wyświetl ten post na Instagramie.

Syrop wiśniowy gotowy 🍒 #wiśnie #syrop #kwestiasmaku

Post udostępniony przez Kwestia Smaku (@kwestiasmakucom)

Sok z wiśni, inaczej nazywany syropem, oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych ma również wiele właściwości zdrowotnych - powinny go pić osoby cierpiące na niedokrwistość, ponieważ żelazo w nim zawarte podnosi poziom hemoglobiny we krwi. Przyda się też w okresie jesienno-zimowym do łagodzenia stanów zapalnych oskrzeli i tchawicy. Zdjęcie zaczerpnięte z bloga Kwestia Smaku.

Sok z wiśni - składniki

1 kg wydrylowanych wiśni,
300 g cukru

Sok z wiśni - przygotowanie

  • Umyte i wydrylowane wiśnie umieścić w garnku i zasypać cukrem.
  • Pozostawić na całą noc, aby puściły sok.
  • Następnego dnia postawić na ogniu, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu ok. 4-5 minut, ciągle mieszając.
  • Zlać sok, odsączając wiśnie przez sitko.
  • Sok przelać do wyparzonych wcześniej butelek i zakręcić.
  • Pasteryzować 15 min.

Konfitura wiśniowa

Jak rozróżnić konfiturę od dżemu? Ta pierwsza wyróżnia się dużą ilością cukru i całymi (lub krojonymi) owocami zanurzonymi w gęstym syropie. W tradycyjnych przepisach to właśnie cukier jest konserwantem. Ten rodzaj przetworów przywędrował do nas z Francji i szybko zadomowił się w naszej rodzimej kuchni. Dlatego tym razem polecamy przepis z bloga Przepisy Tradycyjne. Bon appétit.

Konfitura wiśniowa - składniki 

60 ml wody
750 g cukru
1 kg wiśni

Konfitura wiśniowa - przygotowanie

  • Wiśnie umyć, wydrylować, zasypać cukrem (ok. 0,5 kg) i zostawić na noc.
  • Następnego dnia przygotować syrop: w rondlu zagotować pozostały cukier z wodą.
  • Podgrzać aż się spieni, a następnie zdjąć pianę. Syrop powinien zgęstnieć.
  • Do wrzącego syropu należy wrzucić wiśnie razem z sokiem, który się wytworzył przez noc.
  • W czasie smażenia należy od czasu do czasu potrząsać rondlem. Dzięki temu syrop szybciej odparuje, a wiśnie nie będą przywierać do dna.
  • Smażyć na wolnym ogniu ok. 1,5 godziny.
  • Kiedy konfitura będzie mieć odpowiednią konsystencję, przełożyć ją do słoików.

Wiśnie w żelu, czyli frużelina

Frużelina to nic innego jak owoce w żelu. To idealny dodatek do lodów, deserów i ciast. Konsystencją przypomina tężejącą galaretkę lub kisiel i jest błyskawiczna w przygotowaniu. Możesz ją wykonać również poza sezonem z wiśni mrożonych. Przepis na doskonałą frużelinę znaleźliśmy na blogu Poezja Smaku.

Frużelina - składniki

500-600 g świeżych lub mrożonych wiśni
ok. 3-4 łyżki cukru (może być z ziarenkami wanilii, ale niekoniecznie)
ok. 2 łyżki soku z cytryny
1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
2 łyżki amaretto (opcjonalnie)

Frużelina - przygotowanie

  • Wiśnie wsypać do garnka (jeśli są mrożone, nie rozmrażać ich), dolać 1/4 szklanki wody i podgrzać, aż puszczą sok.
  • Następnie dodać cukier, sok z cytryny (także amaretto) i zagotować.
  • Do szklanki wlać ok. 1/3 szklanki zagotowanego soku i wymieszać z mąką do uzyskania jednolitej konsystencji.
  • Wlać mieszaninę do gotujących się wiśni i ponownie wymieszać. Następnie gotować ok. 2 minuty.
  • Jeśli frużelina jest za mało słodka, można dosypać więcej cukru.
  • Frużeliny można używać od razu po przygotowaniu lub przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić i odwrócić do góry dnem.
  • Pasteryzować 15 minut.

Czekowiśnia - pyszne wiśnie z czekoladą

Wyświetl ten post na Instagramie.

Mam dylemat. Zjeść łyżeczką prosto że słoika czy posmarować kromkę chleba? Jedzone z chlebem wystarczą na ciut dłużej, ale za to chleb przymuli smak. I co tu zrobić? ................ I takie problemy mam dzisiaj rano. Głupie, co? Chyba mi mózg zamókł od tej wszędobylskiej od kilku dni wilgoci. Jeszcze niedawno cieszyłam się z każdej kropli padającego deszczu, ale dziś mam go już trochę dość! U Was też tak leje? ................ No to idę dorobić tych konfitur wiśniowo czekoladowych. Będą na poprawę humorku w paskudne, listopadowe, ponure dni. Łapcie przepis, bo czekowiśnią to się nie podzielę, zjem sama! https://smacznapyza.blogspot.com/2018/07/czekowisnia-konfitura-wisniowo-czekoladowa.html #konfitura #wiśnie #czekolada #czekowiśnia #smarowidło #przetwory #najsmaczniejsze #słoiki #foodphoto #delicious #cherries #chocolate #jam #preserves #pantry #breakfast #fruit #homefood #summer #sweets #thefeedfeed #beautifulfood #amazingfood #goodfood #foodlover #foodpost #doityourself

Post udostępniony przez Iza Kulińska vel Smaczna Pyza (@smaczna_pyza)

Na koniec zostawiliśmy coś dla prawdziwych łasuchów - pyszną konfiturę wiśniową, wzbogaconą smakiem ciemnego kakao i gorzkiej czekolady. To wręcz idealny towarzysz na jesienne wieczory. Dzielimy się z Wami przepisem autorki bloga Smaczna Pyza.

Czekowiśnie - składniki

2 kg wiśni
400 g cukru (może być trzcinowy)
50-100 g gorzkiej czekolady z wysoką zawartością kakao
30 g kakao naturalnego

Czekowiśnie - przygotowanie

  • Wiśnie umyć, odsączyć i wydrylować.
  • Następnie owoce przełożyć do szerokiego garnka z grubym dnem, zasypać cukrem i odstawić na 1-2 godziny, aż puszczą sok.
  • Po tym czasie garnek postawić na ogniu i powoli smażyć wiśnie ok. 2-3 godziny, co jakiś czas mieszając.
  • Kiedy wiśnie będą już miękkie i odparuje większość soku, dosypać kakao i czekoladę połamaną na niewielkie kawałki.
  • Smażyć jeszcze kilka minut aż całość zgęstnieje, mieszając i pilnując, żeby wiśnie nie przywarły do dna.
  • Gorącą czekowiśnię przełożyć do wyparzonych słoiczków i zakręcić.
  • Pasteryzować 15 minut.

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie przypadło Ci do gustu, a pyszne przetwory z wiśni zapełnią półki Twojej spiżarni. Smacznego! :)

Pobierz wszystkie 7 przepisów na wiśnie w pliku PDF

Kontakt

Formularz kontaktowy

Masz pytania i chcesz dowiedzieć się więcej o Fine Diners?

Napisz do nas

Zapisz
Preferencje użytkownika dotyczące plików cookies
Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli odmówisz korzystania z plików cookie, ta strona internetowa może nie działać zgodnie z oczekiwaniami.
Zaakceptuj wszystkie
Odrzuć wszystkie
Czytaj więcej
Analytics
Tools used to analyze the data to measure the effectiveness of a website and to understand how it works.
Google Analytics
Akceptuję
Odrzuć
Snowplow
Akceptuję
Odrzuć
Marketing
Set of techniques which have for object the commercial strategy and in particular the market study.
Facebook
Akceptuję
Odrzuć
Google
Akceptuję
Odrzuć
Quantcast
Akceptuję
Odrzuć
Unknown
Unknown
Akceptuję
Odrzuć