Najlepszy sposób na jesienną chandrę? Śliwki! To jeden z niewielu owoców bogatych w serotoninę, nazywaną również hormonem szczęścia. Dzięki niemu kojąco wpływają na układ nerwowy i poprawiają samopoczucie. Możesz je jeść prosto z drzewa albo przyrządzić pyszne powidła i przekąski. Oto nasze top 5 jesiennych przepisów na śliwki.
Czekośliwka, czyli powidło śliwkowe z czekoladą
Śliwki i czekolada to miks idealny i doskonały dodatek do kanapek czy rogalików. Chociaż przygotowanie czekośliwki wymaga sporo czasu, a na efekt trzeba poczekać kilka dni, to Asia z bloga Kurka Nielotka przekonuje, że absolutnie warto.
Składniki:
4,5-5 kg śliwek (waga bez pestek)
0,5 szklanki wody
1 mleczna czekolada
2 gorzkie czekolady
cukier do smaku (ok. 200-300 g)
2 łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Pierwszego dnia przygotować śliwki - umyć, przebrać i wydrylować. Przełożyć je do garnka, dolać wodę i gotować na małym ogniu aż śliwki puszczą sok i się rozpadną.
- Drugiego dnia należy gotować śliwki na wolnym ogniu, co jakiś czas mieszając, aby powidło nie przywarło do dna garnka. Po całym dniu gotowania owoce nabiorą brązowego koloru.
- Trzeciego dnia powidło należy ponownie gotować na małym ogniu, aż widocznie zgęstnieje i zrobi się ciemnobrązowe. Dodać cukier i czekoladę oraz cynamon, jeśli ktoś używa. Następnie gotować jeszcze przez około godzinę.
- W ostatni dzień należy przełożyć czekośliwkę do wyparzonych wcześniej słoiczków, szczelnie zakręcić i odwrócić do góry dnem. Można ją również zapasteryzować - na dnie garnka położyć ściereczkę lub kawałek gazety, włożyć słoiczki, zalać do 3/4 wysokości wodą i gotować przez 15-20 minut (czas liczony od zagotowania).
Grzanki z powidłem śliwkowym z acai i maqui
Pomysł na pyszne i niebanalne śniadanie? Mamy coś idealnego! Tym razem przepis od Ani Starmach na szybkie powidło śliwkowe z egzotycznymi dodatkami, podane z kremowym serkiem na kromce chałki drożdżowej. Pycha!
Składniki:
pół chałki drożdżowej (lub chleb żytni chleb albo razowy)
500 g śliwek
1 łyżka jagód maqui
1 łyżka jagód acai
2 łyżki cukru kokosowego
szczypta cynamonu
skórka z 1/2 pomarańczy
100 g serka kremowego (typu philadelphia)\
2 łyżki płatków migdałów
3 łyżki wody
1 łyżka miodu
Przygotowanie:
- Kromki chałki włożyć do piekarnika i zarumienić na złoty kolor.
- Na patelni na średnim ogniu podsmażyć cukier kokosowy, przekrojone śliwki i wodę. Gdy owoce zamienią się w powidło, zdjąć patelnię z ognia, dodać jagody acai i maqui.
- Migdały podprażyć na patelni.
- Chałkę posmarować serkiem oraz grubą warstwą powidła. Na koniec całość posypać migdałami i ozdobić odrobiną miodu.
Śliwki w occie
Próbowaliście już domowych śliwek w occie? Jeśli nie, sięgnijcie po przepis Doroty Kamińskiej, która przyrządza je z dodatkiem aromatycznych przypraw - goździków i cynamonu. Śliwki w occie to doskonały deser, ale także dodatek do dań mięsnych. Zalewę możesz natomiast wykorzystać jako ocet śliwkowy do sałatek. I nic się nie zmarnuje.
Składniki:
1 kg śliwek (najlepiej węgierki, twarde, lekko niedojrzałe; umyte i osuszone, nakłute wykałaczką)
250 ml octu winnego białego
250 g cukru
10 goździków
2-4 laski cynamonu
750 ml wody
Przygotowanie:
- Wcześniej przygotowane śliwki ułożyć w 2 wyparzonych słoikach.
- Ocet zagotować z wodą i cukrem.
- Gorącą zalewą zalać śliwki, dodając cynamon i goździki. Zakręcić i odstawić w chłodne miejsce na 24 godziny.
- Po tym czasie odkręcić słoiki, przelać zalewę do garnka i doprowadzić do wrzenia. Ponownie zalać nią owoce. Następnie słoiki zakręcić i odstawić na kolejne 24 godziny w chłodne miejsce.
- Czynność gotowania i zalewania powtarzać jeszcze 3 razy, za każdym razem odstawiając zakręcone słoiki w chłodne miejsce.
- Po ostatnim zalaniu słoiki szczelnie zakręcić i pasteryzować. Odstawić w chłodne miejsce do góry dnem i wystudzić. Zamiast pasteryzacji można owinąć słoiki w gruby koc lub włożyć pod kołdrę, ustawione do góry dnem i trzymać przez kilkanaście godzin pod przykryciem.
Suszone śliwki w boczku lub szynce parmeńskiej
Bardzo szybka i prosta przystawka, która podbije serca Twoich gości. Według oryginalnego przepisu śliwki zawija się w szynkę parmeńską, jeśli jednak nie masz jej akurat pod ręką, wykorzystaj cienkie plastry boczku. Inspiracja kulinarna z bloga Kwestia Smaku.
Składniki:
12 suszonych śliwek bez pestek
6 plasterków szynki parmeńskiej lub cieniutkiego boczku
ostra papryka chilli w proszku
1 łyżka oliwy
2 garści rukoli
12 pomidorków koktajlowych
1/4 czerwonej cebuli
3 - 4 łyżki orzeszków pinii, zarumienionych na patelni
4 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki soku z cytryny
Przygotowanie:
- Śliwki moczyć w ciepłej wodzie przez 30 minut. W tym czasie umyć i osuszyć rukolę, rozłożyć ją na dwa talerze, dodać pomidorki koktajlowe przekrojone na pół oraz cebulę pokrojoną w plasterki. Sałatkę posypać orzeszkami pinii i świeżo zmielonym pieprzem.
- Następnie osuszyć śliwki. Każdą zawinąć w połowę plasterka szynki parmeńskiej lub boczku. Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oliwy i obsmażyć roladki z dwóch stron na złoty kolor. Pod koniec posypać ostrą papryką.
- Sałatkę oprószyć solą, polać oliwą z oliwek wymieszaną z sokiem z cytryny, a na górze ułożyć jeszcze ciepłe śliwki.
Domowe śliwki w czekoladzie
Szukasz niepowtarzalnego prezentu na urodziny albo pod choinkę? Takiego, który zaskoczy i zachwyci wszystkich? Podaruj najbliższym ręcznie przygotowane śliwki w czekoladzie, ozdobione jadalnym złotem. Nie tylko obłędnie wyglądają, ale także smakują. Do ich przygotowania zachęca Marta z bloga Jadłonomia.
Składniki:
200 g suszonych śliwek
3/4 szklanki whiskey
1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
1/4 szklanki mleczka kokosowego
szczypta soli
szczypta chili
1 tabliczka gorzkiej czekolady
kakao, szczypta cynamonu, szczypta chili lub szczypta jadalnego złota (do dekoracji)
Przygotowanie:
- Do małego garnka włożyć śliwki, zalać je whiskey i gotować na małym ogniu pod przykryciem ok.10-12 minut.
- Następnie owoce przełożyć na talerzyk i osuszyć ręcznikiem papierowym. W garnku rozpuścić 1/2 tabliczki czekolady, mleko kokosowe, szczyptę soli oraz szczyptę chili. Podgrzewać na małym ogniu, delikatnie mieszając. Kiedy zamieni się w płynną masę, zdjąć z ognia.
- Przygotować kratkę, silikonową matę lub duży talerzy wyłożony folią. Do czekoladowej masy wrzucić część śliwek - każdą przewracać i obtoczyć w polewie (można użyć do tego celu patyczka). Następnie śliwki wyłowić i odłożyć na przygotowaną kratkę. Tę czynność powtarzać ze wszystkimi śliwkami. Odstawić w chłodne miejsce na 30 minut.
- Kiedy śliwki przestygną, a czekoladowa polewa stężeje, w kąpieli wodnej roztopić tabliczkę czekolady. Następnie pojedynczo zanurzyć w niej śliwki i z powrotem odłożyć na kratkę. Ozdobić cynamonem, chili lub odrobiną jadalnego złota.